Obsah

Anotace 1
Termíny 1
Zadání, podmínky, podklady 1
Soutěžní podklady 1
Porota a odborníci 2

Anotace

Předmětem architektonické soutěže je nalezení nejvhodnějšího návrhu řešení revitalizace Městské hory v Berouně. Dnešní lesopark Městská hora patří k nejvíce navštěvovaným místům ve městě. Historicky významná lokalita procházela v průběhu let řadou proměn a úprav, až se její stav dostal do současné podoby. Ta nyní přestává vyhovovat nejen kvalitou infrastruktury a vegetace, ale i kapacitou. Smyslem a cílem této soutěže je pojmenovat hodnotu místa a směr dalšího vývoje, vzít v potaz aktuální potřeby obyvatel a stávající stav Městské hory a převést vše v soudobý, citlivý, udržitelný a realizovatelný návrh. Vybraný soutěžní návrh  bude rozdělen na etapy a postupně realizován. 

Území Městské hory se historicky nacházelo bezprostředně za hradbami města a byly zde pastviny a ovocné zahrady, jednalo se o holý kopec. V 80. letech 19. století zde přičiněním Okrašlovacího spolku došlo k zalesnění vrcholu, vznikly nové cesty a byl zde umístěn mobiliář. Městská hora se tak stala pro měšťany dostupnou rekreační plochou. Na tyto úpravy navázalo ve 20. století vybudování vodojemu s rozhlednou, později byl upraven přístup ke stavbám na vrcholu kopce. Začátkem 21. století se umístěním medvědária a dětských hřišť stala vyhledávaným místem nejen pro obyvatele Berouna. Plní především sportovně-rekreační a ekologickou funkci v jinak poměrně hustě zastavěném území.

Termíny

Termín odevzdání soutěžních návrhů je do 30. 8. 2024 ve 14:00.

Termín hodnotícího zasedání je 18. 9. 2024.

 

Soutěžní zadání a podmínky

Soutěžní podklady

Porota a přizvaní odborníci

Nezávislí porotci

Ing. Jitka Trevisan

– předsedkyně

Mezinárodně zkušená krajinářská architektka a projektová manažerka s mnohaletou praxí. Studovala v Brně, v Rapperswilu ve Švýcarsku a v Praze. Pracuje mezioborově i přeshraničně. Po 15 letech ve Švýcarsku zakládá v roce 2010 autorský ateliér. V oboru krajinářská architektura zpracovává projekty všech typů a měřítek. Vychází z kontextu a geneze místa, pro jasné koncepty s vizí reálné péče. Podílela se na řadě významných projektů. Patří mezi ně například Park Moabiter Werder v Berlíně, Hlavní sídlo pojišťovny Münchener Rück v Mnichově a v českém prostředí například projekt revitalizace městského jádra ve Mšeně, který získal titul Stavba roku Středočeského kraje 2013. Přednáší, zasedá v porotách, publikuje, překládá. Od roku 2020 vede ateliér krajinářské architektury na FA ČVUT v Praze.

Ing. Markéta Veličková

Krajinářská architektka zabývající se prioritě stavbami krajinářské architektury s přesahem do urbanismu a územního plánování. Studovala na Mendelově univerzitě v Brně a roku 2004 spoluzaložila s Petrem Veličkou ateliér M&P architekti – krajinářská architektura. Ateliér zajišťuje komplexní projektovou přípravu od studie po autorský dozor. Dlouhodobě se věnuje osvětové činnosti – spolupracuje na tvorbě dokumentů pro Českou televizi, zapojuje se do přednáškové činnosti, píše knihy s odbornou tématikou. Mezi významné stavby, vzešlé zejména z architektonických soutěží, jejichž je autorkou / spoluautorkou, patří například archeopark Mikulčice, Park 4Dvory v Českých Budějovicích, obnova náměstí ve Stříbře nebo v současnosti připravovaná obnova náměstí v Tišnově. Je nositelkou několika ocenění, např. Ceny kraje Vysočina za kulturní počin 2014, Nominace Česká cena za architekturu 2016 a 2019, German Design Awards 2020 winner a Bigsee Architecture Award 2020 winner. Je také spoluautorkou Manifestu krajinářské architektury (2017).

doc. Ing. arch. Akad. arch. Jiří Klokočka

Belgický architekt a urbanista českého původu Jiří Klokočka vystudoval v Praze na ČVUT a AVU. Po emigraci do Belgie založil v Antverpách vlastní architektonickou kancelář (1980-86). Dále působil ve městě Kortrijk (Západní Flandry, Belgie), kde byl 25 let urbanistou pro plánování a rozvoj města. V letech 2004 a 2016 byl docentem urbanismu a vedoucím katedry urbanistického navrhování na Fakultě architektury Katolické univerzity v Lovani, kde spoluzaložil magisterské studium urbanismu. Svou doktorskou disertační práci věnoval výzkumu vlivu multimodálních dopravních uzlů (transférií) na historické městské struktury. V letech 2016–2020 vedl ateliér urbanismu na FUA TU v Liberci a od roku 2018 působí na Ústavu urbanismu FA ČVUT jako vedoucí ateliéru. Od roku 2016 byl externím spolupracovníkem Kanceláře architekta města Brna. V Belgii je stále ještě předsedou Komisí pro architekturu a urbanismus v řadě západoflámských měst.

Ing. arch. MArch. Janica Šipul

– náhradník

Mezinárodně zkušená architektka a urbanistka Janica Šipul studovala v Brně (FA VUT), Grazu (TU) a ve Vídni se zaměřením geografie, krajina a město (IKA – Academy of fine arts). Pracovala v Grazu, Bruselu, Rotterdamu a ve Vídni. Zabývá se architekturou, ale zásadní profesí je pro ni i urbanismus, infrastruktura a veřejné prostranství. Je spoluzakladatelkou architektonické praxe Consequence Forma architects sídlící v Brně, která vznikla na základě úspěchu v mezinárodní urbanisticko-architektonické soutěži Budoucnost centra Brna. Vídeňská zkušenost s projekty větších měřítek a mezioborová spolupráce formovaly přístup a směřování ateliéru. Klíčovými projekty kanceláře jsou v současné době projekty v Brně a to veřejné prostranství a areál Základní a Mateřské školy Sadová, spolupráce na vzniku nové části města pro tisíce obyvatel – Jižního centra a realizované veřejné prostranství v centru Brna – Parku na Moravském náměstí, který se stalo Parkem roku 2023 a ve stejném roce vyhrál v soutěži Grand prix Architektů za krajinářskou architekturu. Janica se aktivně účastní porot, soutěží a příležitostně pořádá workshopy, kde se snaží propojit mezioborovou spolupráci mezi studenty architektonických a krajinářských škol. Dále spolupracuje s českými městy na vizích, které se často soustředí na potenciály řek a veřejného prostranství.

Závislá porota

Ing. Michal Mišina

Místostarosta města Beroun

Ing. arch. Petr Vávra

Zpracovatel Územního plánu města Beroun

Ing arch. Dana Vilhelmová – náhradník

Vedoucí odboru – Odbor územního plánování a regionálního rozvoje MěÚ Beroun

Přizvaní odborníci

Mgr. Jan Albert Šturma – odborník na krajinu, geobotanik, zpracovatel geobot. průzkumu

Ing. Michal Mikulík – rozpočtář

Ing. Jindra Nová – zástupce za město Beroun, vedoucí Odboru majetku a investic, MěÚ Beroun

Mgr. Pavlína Poborská – investiční referentka Odboru majetku a investic MěÚ Beroun – pro údržbu městské zeleně

Informace pro soutěžící

On-line verze:

https://mestskahoraberoun.cityupgrade.cz

City Upgrade