Obsah

Historie Městské hory sahá až do středověku. V té době bylo na jejím vrchu vysokém 290 m n. m. vybudováno předsunuté opevnění chránící město od západu. Podle množství pozemků, které tam vlastnila církev, se vrcholu říkalo Kněží hora. Později s rozvojem společnosti a módou procházek do přírody byla Městská hora od 80. let 19. století postupně přeměňována péčí berounského okrašlovacího spolku a Klubu českých turistů na lesopark. Dnes na Městské hoře najdeme množství vyasfaltovaných i štěrkových cestiček, které obtáčejí celý lesopark. Obyvatelé Berouna lesopark bohatě využívají. Pro mnohé je cílem „jen“ procházka, dětské hřiště nebo stánek s občerstvením u něj. Městská hora však nabízí mnohem více.

 

Rozhledna

V roce 1936 byla nad reservoárem městského vodovodu postavena železobetonová rozhledna, která vznikla při stavbě městského vodojemu. S myšlenkou ozvláštnit vodojem vyhlídkovou plošinou přišla samotná firma Jelínek a synové, která stavbu realizovala. První návštěvníci se z téměř 14 metrové vysoké věže mohli rozhlédnout o velikonočních svátcích v roce 1936. Rozhledna nabídla krásné výhledy do chráněných krajinných oblastí Český kras, Křivoklátsko a Brdy. Následně se o provoz rozhledny staralo město. Vybírání vstupného, které zpočátku činilo 50 haléřů, bylo tehdy svěřeno válečnému invalidovi, jehož podíl činil 20 % ze zisku. Rozhledna sloužila svému účelu až do osmdesátých let minulého století. Poté byla několik let z důvodu špatného technického stavu uzavřena. Pro turisty se opět otevřela 10. září 1999 po celkové rekonstrukci. 

 

Medvědárium

Medvíďata Vojta, Kuba a Matěj se narodili v Českém Krumlově 13. ledna 2000 medvědici Kateřině a jejímu partnerovi Vokovi, kterým bylo v té době čtrnáct let. Matka se však o mláďata nechtěla starat. Přešla proto nejprve do péče medvědáře Jana Černého, následně se jejich adoptivním tátou stal režisér Václav Chaloupek. Ten s nimi natočil úspěšný Večerníček Méďové a po natáčení pro ně našel nový domov v Berouně. Město, které se pyšní medvědem ve znaku i na svém praporu, se nadchlo pro myšlenku mít také své vlastní živé medvědy a pro chlupáče postavilo pod rozhlednou v lesoparku Městská hora medvědárium s výběhem, kam se medvědí bráškové přestěhovali v říjnu 2000. Dnes už na Městské hoře můžete navštívit jen Kubu. Nejmenší Vojta zemřel na srdeční příhodu tři měsíce po oslavě svých 16. narozenin – 13. dubna 2016. Ve stejném roce uhynul v úctyhodném věku 31 let také tatínek známých medvědů Vok. Matěj zemřel v dubnu 2023 na selhání ledvin. V přírodě se medvědi většinou dožívají okolo dvaceti let, v zajetí mohou žít i déle.

 

Skluzavka

V květnu 2023 otevřelo město na Městské hoře nový tobogán, který se svou délkou přes 43 metrů patří mezi největší v České republice. Bezobslužný a volně přístupný herní prvek začíná hned u stezky pro pěší a ústí do ulice Křenovka blízko Základní školy Jungmannova.

Rozhledna na Městské hoře v roce 1936

Pohled na náměstí s Městskou horou v pozadí na pohlednici z roku 1941

Medvědi z Večerníčku - Vojta, Kuba a Matěj

(zdroj: mesto-beroun.cz, kudyznudy.cz, turistika.cz, berounsko.net, krajskelisty.cz, hrady.cz)

Historie lokality

On-line verze:

https://mestskahoraberoun.cityupgrade.cz

City Upgrade