Obsah
1., 2. a 3. cena
Žádný soutěžní návrh nebyl oceněn hlavní cenou.
Odměna – studio-relinkt s.r.o., Ing. Štěpán Špoula
Anotace:
V průběhu historie se podoba Městské hory několikrát změnila dle potřeb a nároků doby. Tuto proměnlivost v potřebách lze očekávat i v budoucnu a náš návrh s tím počítá. Definujeme jednoduchý základní rámec tvořený rastrem historické parcelace na jižním svahu Městské hory a navrženou cestní sítí. Ten lze naplňovat různým způsobem, dle potřeb a možností.
Naším hlavním cílem je vdechnout nový život parku, který vidíme v navrácení péče o příměstskou krajinu jako takovou, navazujeme tak na historické dědictví, na to, co už tu bylo. Přičemž zohledňujeme současný stav, dnešní hodnoty i přání a potřeby vyplývající ze zapojení veřejnosti. Chceme pracovat s přírodou jako dynamickou složkou. K tomu je potřeba vedle jasného rámce v podobě cest a srozumitelné struktury mít také dlouhodobý plán s jednoduchou, všem srozumitelnou vizí, kterou je potřeba postupně naplňovat. Vize je dostatečně obecná, aby konkrétní řešení a náplň bylo možné v čase měnit.
Hodnocení poroty:
Porota ocenila skutečnost, že tento návrh přichází s výrazným řešením vycházejícím z původní parcelace a s myšlenkou obnovy sadů. Realizace idey návrhu je však problematická z hlediska velkých finančních nároků a následnou údržbu a management. Bohužel formálnost řešení postrádá citlivý přístup k lokalitě – měřítko a vnímání prostoru jako celku je problematické, vznikají typologicky odlišné plochy, vzájemně nepropojené, vytvářející nepřehlednou mozaiku. Navržené řešení je problematické vzhledem k prudkému svahu, který nerespektuje zejména z pohledu péče o vodu (zadržování v krajině) a dává potenciál vzniku eroze. Navrhované řešení může v detailu fungovat dobře, ale jednotlivé části jsou rozdrobené a nevytváří jeden celek. Návrh nerespektuje dnešní přírodě blízkou hodnotu místa, coz je právě to, čeho si obyvatelé velmi cení (výsledky participace).
Z návrhu je patrná nedomyšlená pozice některých prvků :
- umístění ohniště na jižním svahu do zalesněného území, tj.do míst, kde je velmi problematický dohled nad jeho užíváním a kam se takřka nedostanou hasiči;
- zrušení jednoho z dětských hřišť – nenaplnění zadání, v současnosti dvě hřiště;
- málo aktivit pro obyvatele;
- umístění potůčku na vrcholu kopce, kde vzniká problematická údržba v zimě;
- do koncepce užívání parku není zapojena rozhledna, která v současnosti plní funkci významného orientačního bodu.
Porota ocenila velký kus odvedené práce, přičemž jako velmi pozitivní vnímá zpřístupnění hory novými cestami. Nový vstup od kostela je podnětný, avšak porota jeho řešení v podobě prudkých schodů vnímá jako technicky schematické, v podstatě nereálné z hlediska majetkových vztahů. Porota kladně hodnotí snahu o řešení vstupu u medicentra, ale chybí zde informace, jak vstup upravit bez nutnosti dostavby domů. Navržené řešení vstupu je intenzivní a komplexní, zajímavé z hlediska fungujícího parteru a vzniklé přehlednosti prostoru. Problematické je hmotové i provozní řešení ve vztahu k historickému centru a dálkovým pohledům.





Ing. Klára Concepcion
Anotace:
Svahy Městské hory, které byly dříve součástí zalesněné zvlněné krajiny směrem na Křivoklát, jsou dnes oázou zeleně v intravilánu Berouna. Nejen díky poloze v těsném sousedství historického centra, ale i atmosféře blízké volné krajině jsou často vyhledávané nejen místními, ale i přespolními návštěvníky.
Základem přístupu je identifikace částí území s největším potenciálem a následné rozložení aktivit tak, aby na sebe navazovaly a zároveň umožňovaly pobyt v místech s různou atmosférou a náplní v průběhu roku. Současné vytížené body (občerstvení, tobogán a východní nástupní část) propojujeme do podoby aktivního parku pomocí doplnění nových prvků a úpravy pozic stávající náplně. Na jižním svahu vytváříme jeho protipól v podobě volnějšího uspořádání méně formálních pobytových ploch v okolí stávající louky, kam do terénu ovlivněného někdejší parcelací vkládáme venkovní scénu s občerstvením. Obě tyto plochy se setkávají u rozhledny, jejíž okolí kultivujeme jako důstojný průsečík nejen prostorového uspořádání a provozních vazeb, ale také pohledových os a v neposlední řadě i historických vrstev a linií.
Hodnocení poroty:
Návrh byl vyřazen vyhlašovatelem ze soutěže z důvodů porušení závazných podmínek, listinná část byla doručena po lhůtě pro podání návrhů, nebyl připuštěn k řádnému posuzování. Návrh byl hodnocen mimo soutěž.
Porota nenašla v řešení návrhu zvláštní přínos, za který byl návrh mohl být odměněn. Jako problematické zadavatel spatřuje to, že návrh pracuje s prvky, které vyžadují správce, sociální kontrolu a výraznější údržbu. Porota v návrhu vidí nepochopení základního zadání, návrh neřeší horu jako celek. Výkresy působí nedokončené, chybí zde důležité informace, chybí dlouhodobá vize z hlediska vegetačních prvků, také umístění nových toalet je velmi problematické. Z hlediska urbanistického se jedná o návrh, který pracuje s prostory odvážně, otázkou zůstává proveditelnost a funkčnost navrhovaného řešení. V návrhu napojení Městské hory na okolí a centrum města spatřuje porota potenciál.





